Godišnjica masakra u ulici Mula Mustafe Bašeskije: Na najstrašniji način prekinuti su životi 43 naša sugrađana u opkoljenom Sarajevu

Na današnji dan prije 21 godinu, s agresorskih položaja iz pravca Trebevića ispaljena je minobacačka granata kalibra 120 mm, koja je pala na ulaz u Gradsku tržnicu i tom prilikom ubila 43 naših sugrađana,dok je njih 84 teže i lakše ranila.

Tim povodom su porodice, prijatelji, komšije te brojne delegacije, među kojima i Kantona Sarajevo koju je predvodila predsjedateljica Skupštine Ana Babić, polaganjem cvijeća, minutom šutnje i učenjem fatihe odale počast stradalim Sarajlijama. Pored predsjedateljice, delegaciju KS predstavljale su ministrice za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice i zdravstva Amela Dautbegović i Zilha Ademaj, ministar za boračka pitanja Muharem Fišo, te zastupnik u Skupštini KS Rasim Lakota.

„Na ovom mjestu su na najstrašnjiji način prekinuti životi građana u opkoljenom Sarajevu i to u njihovoj pukoj borbi za preživljavanjem.Napad na mjesta na kojima su se kretali civili koji ne nose oružje, nego su tu došli da kupe nešto za svoje porodice govori o stravičnosti tih izvršenih zločina“, kazala je ministrica Dautbegović.

Naglasila je da Sarajevo i dalje nosi duboke rane i tužna sjećanja na jedan stravičan događaj, a na nama je da se sjećamo i da nikada ne zaboravimo one koji su izgubili svoje živote, zbog čega smo danas ovdje.

„Istrajat ćemo u borbi protiv onih koji šire i propagiraju mržnju i netoleranciju“, poručila je ministrica Dautbegović te potcrtala kako će Vlada Kantona Sarajevo, odnosno resorno ministarstvo učiniti sve da u narednom periodu ublaži bol porodicama stradalih i ranjenim, finansijskom potporom rada njihovih udruženja, pa ako bude potrebno i donošenjem novih zakonskih rješenja.

Predsjednica Unije udruženja civilnih žrtava rata Senida Karović kazala je u obraćanju prisutnima da se ovo mjesto zločina treba obilježavati i nikada ne zaboraviti. Po njenim riječima, kao i svako drugo mjesto svjedoči o masakrima koji su se desili, gdje su nevini civili ciljano gađani.

"Ovaj zločin nad nedužnim civilima je jedan od posljednjih zločina u opkoljenom Sarajevu jer stradanje civila u ovoj ulici i na ovom mjestu je presedan zla poslije kojeg su slijedili NATO napadi na agresorske položaje oko Sarajeva. Ubijene niko ne može vratiti, ranjenima dijelove tijela ništa ne može nadoknaditi zato im svi mi možemo i moramo život učinit boljim da bi lakše živjeli sa svojom boli, a pred nama svima je zadatak da se zlo koje je učinjeno Sarajevu i njegovim građanima nikom i nikada ne ponovi", kazala je Karović.

Građani koji su preživjeli ovaj strašni zločin, nakon kojeg su slike stradanja obišle svijet, naveli su da ni danas nemaju osjećaj da je od toga dana prošla 21 godina. Sjećaju se svakog detalja od velike prašine i dima koji je nastao zbog ispaljene granate, do krvi i razbacane odjeće. Jedan od onih koji su ranjeni na ovom mjestu je i Tomislav Šandrk koji je ispričao da sve izgleda kao da je bilo jučer.

Tog dana je bio na Markalama jer je krenuo do škole Silvije Strahimir Kranjčević.

„Prelazio sam ulicu i tada je pala granata. Geler me ranio u ruku i imam ožiljak. Na televiziji imaju snimci na kojima se vidi da pomažem našim ranjenim sugrađanima“, prisjetio se Šandrik.

Ovom prilikom, književnik Muhamed Gafić pročitao je dio iz svoje knjige „Sarajevski rulet“ i sjetio se tog kobnog dana.

„Snažna kiša spirala je krv sa ulica. Tog dana palo je hiljade granata na grad. Pobijeno je i unakaženo mnogo ljudi. Kišu granata zaustavila je oluja. Govorilo se tad da po toliko jakoj kiši oni ne mogu ispaljivati granate. Upaljači su im bili tako podešeni da se granata mogla aktivirati na izlazu iz usta cijevi pri sudaru sa većom kapljicom da li zbog toga ili nečeg drugog granatiranje je prestalo, a iz oblaka na grad padala je kiša.Gusta vodena zavjesa, a poslije je potekla rijeka i spirala krv sa ulica...“

Na današnji dan 1995. godine, od dejstava minobacačke granate poginuli su: Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus - Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglić, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović, Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.