Javna rasprava o Nacrtu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u FBiH organizovana za nivo Kantona Sarajevo

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo organizovali su danas javnu raspravu o Nacrtu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u FBiH.


Parlament Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je Nacrt tog zakona i zadužio Vladu FBiH da organizira i provede javnu raspravu, te da iznesene prijedloge i sugestije na taj zakon uzme u  obzir prilikom izrade Prijedloga ovog zakona.


Javna rasprava je upriličena za predstavnike Skupštine i Vlade Kantona Sarajevo, kantonalnih upravnih organizacija i službi te javnih ustanova i preduzeća,  pravobranilaštava Kantona Sarajevo, Grada i općina, Ekonomsko-socijalnog vijeća KS, Agencije za državnu službu FBiH, općina i sindikata kao i za ostale zainteresirane.


Pomoćnik federalnog ministra za pitanja penzijsko-invalidskog osiguranja Kenan Spahić je izjavio da ovaj zakon nema alternativu jer je postojeći Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju u velikoj mjeri urušio penzioni sistem. Naveo je neke od ključnih i novih zakonskih rješenja.  


"Novi zakon  nudi rješenja koja će poboljšati finansijsko stanje nosilaca osiguranja, a  odrazit će se i na redovnost isplate penzija. Uvodi se trezorsko poslovanje nosioca osiguranja a što će osigurati veću transparentnost u trošenju javnih sredstava i stabilnost isplate penzija, a to je općeprihvaćeno rješenje u brojnim zemljama. Također se uvodi bodovni način obračuna penzija. Svaka osoba će moći izračunati svoju penziju, samim tim osobe koje više zarađuju će biti stimulisane da plaćaju punu stopu doprinosa", naveo je Spahić. Dodao je da novi zakon predviđa i rast svih penzija u skladu s rastom troškova života, što dosada nije bio slučaj.


Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Amela Dautbegović je kazala da je ovo ministarstvo dalo punu podršku organizaciji  javne rasprave kao i  donošenju ovog zakona.


"Ministarstvo će podržati sva pozitivna rješenja koja ovdje budu iznijeta i zahtijevat ćemo da se ona ugrade u ovaj zakon",  naglasila je ministrica Dautbegović i kazala da se nada da će donošenjem ovog zakona biti značajno poboljšan status penzionera.


Predsjednik UO Sindikata policije KS Mirza Hadžiabdić iznio je nekoliko primjedbi na predloženi Nacrt ovog zakona u ime ovog sindikata. Kazao je da se definicijom staža osiguranja dovodi u pitanje staž osiguranja iz ratnog perioda ako se za taj period ne uplate doprinosi. Naveo je i primjedbu ovog sindikata koja se odnosi na godine života za odlazak u penziju. Po njegovim riječima, ovim zakonom predviđena donja granica za odlazak u penziju je 55  godina što je za policiju neprihvatljivo s obzirom da, kao i neke druge profesije, imaju beneficirani radni staž. Objasnio je da se pripadnici policije dovode u takvu situaciju da sa 30 godina efektivnog staža i 50 godina života stiču uslove za prestanak radnog odnosa ali da ne mogu ostvariti pravo na penziju. Također je istakao da ovim nacrtom zakona nije  definisano kako će se bodovati penzija za radnike koji imaju beneficirani radni staž.