Obilježena 53. godišnjica Kantonalnog centra za socijalni rad: Upriličen prigodan program i zahvalnice za najzaslužnije

Povodom obilježavanja Dana JU "Kantonalni centar za socijalni rad" i 53. godišnjice od osnivanja ove ustanove, danas je upriličen prigodni program za predstavnike resornih ministarstava, lokalnih vlasti ,ustanova socijalne zaštite, nevladinog sektora, te brojne prijatelje i donatore Centra. Za izuzetan doprinos u njegovom radu uručene su i zahvalnice najzaslužnijim pojedincima i kolektivima.
Svečanosti je prisustvovala i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Velida Memić koja je, uz iskrene čestitke, rukovodstvu i uposlenim u Centru zaželjela da nastave sa realizacijom svojih aktivnosti i planova na najbolji način.
"Iskreno želim da vaš rad bude i ostane društveno priznat", istakla je ministrica Memić uz obećanje da će ministarstvo na čijem je čelu pružati finansijsku podršku svim prijedlozima Centra čiji je cilj poboljšanje stanja u oblasti socijalne zaštite. Također se zahvalila svim institucijama, organizacijama i pojedincima uz čiju su podršku realizovani mnogi projekti u ovoj oblasti na osnovu potpisnih protokola o međusoboj saradnji.
Kantonalni Centar za socijalni rad zvanično je počeo sa radom na današnji dan 1958.godine kada je osnovan prvi Centar za socijalni rad u BiH. Sjedište mu je bilo u Općini Centar. Od tada pa do danas ova ustanova je izrasla u respektabilnu instituciju sa širokim spektrom djelatnosti kao što su otkrivanje, praćenje i proučavanje problema, te primjena propisa u oblasti socijalne zaštite, zaštita osoba izloženih nasilju, preventivni rad u obasti socijalne i porodične zaštite, zaštita odgojno zanemarene djece, prvostepeno rješavanje zahtjeva za ostvarivanje prava iz socijalne zaštite itd. Na ovim poslovima angažirano je 154 uposlenika, a među njima je najviše socijalnih radnika, potom pravnika, pedagoga, psihologa, psihoterapeuta, sociologa te pomoćnog osoblja.
Prema riječima direktorice JU Centra za socijalni rad Mirsade Poturković trenutno na području Kantona Sarajevo ima nešto više od 30.000 korisnika usluga ove ustanove. Najviše je korisnika materijalnih prava, odnosno prava na topli obrok u narodnim kuhinjama, subvencija troškova grijanja, podstanarstva, smještaja u ustanove socijalne zaštite itd.
Osim redovnih i zakonom propisanih obaveza, pružaju se i profesionalna podrška i pomoć korisnicima putem Protokola o saradanji sa vladinim i nevladinim sektorom.
"Značajni rezultati su postignuti u prevenciji i sprečavanju prosjačenja i skitnje na području Kantona u saradanji sa Upravom policije MUP-a KS, a u skladu sa Protokolom o saradnji i prevenciji ovih pojava", istakla je direktorica Poturković. Protokoli o saradnji u realzaciji značajnih projekata potpisani su i sa brojnim ministarstvima, te nevladinim i humanitarnim organizacijama.
Najzaslužnijima, koji su dali veliki doprinos u radu Centra danas su uručene zahvalnice i to: Ambasadi Republike Slovačke u BIH, Gender centru FBiH, Centru za kreativno odrastanje, Porodičnom odjeljenju Općinskog suda u Sarajevu, Televiziji Sarajevo, Službi za socijalnu zaštitu Ilidža, te za sedam uposlenika JU "Centar za socijalni rad".