Održan okrugli sto o temi "Nužnost multidisciplinarnog pristupa problemu nasilja u porodici"

Predstavnici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, JU "Kantonalni centar za socijalni rad" Sarajevo i Fondacije lokalne demokratije održali su danas okrugli sto o temi "Nužnost multidisciplinarnog pristupa problemu nasilja u porodici".
Okrugli sto je organiziran u okviru projekta "Rad sa počiniocem nasilja-grupe samopomoći" koji se u Kantonu Sarajevo implementira već četiri mjeseca, što je novina, "a s obzirom da su dosadašnje institucionalne aktivnosti uglavnom bile usmjerene na rad sa žrtvama nasilja", pojasnila je Azra Mulaomerović članica Koordinacionog odbora u borbi protiv nasilja u porodici ispred resornog ministarstva.
"Cilj projekta je primjena multidisciplinarnog pristupa u tretmanu počinilaca i žrtava nasilja u porodici na području Kantona Sarajevo, kao i informiranje uposlenika nadležnih institucija, nevladinih organanizacija i javnosti o značaju ovakvog načina rada, kako bi se osobama izloženim zlostavljanju i nasilju u porodici pružila djelotvornija pomoć i zaštita" istakla je Mulaomerović te dodala da je ovo nastavak širih aktivnosti koje brojne vladine i nevladine institucije okupljene u koordinacionom odboru sprovode u borbi protiv nasilja u porodici, kao sve izraženije pojave u našem društvu.
Tokom implementacije projekta sproveden je niz edukativnih i praktičnih aktivnosti u okviru kojih su uposlenici Kantonalnog centra za socijalni rad usvajali i primjenjivali savremene metode u radu sa počiniocima nasilja. Prema riječima Edine Mahmutović, koordinatorice za psihološke poslove u Kantonalnom centru za socijalni rad, do sada je kroz grupni rad tretirano 60 počinitelja nasilja, a u radu s njima učestvovali su psiholozi, pedagozi, sociolozi i po potrebi pravnici svih općinskih službi za socijalni rad u Kantonu.
"Na ovaj način pružena im je prilika da iskažu razloge počinjenja svojih nedjela i dobiju adekvatnu stručnu pomoć kojom se nastoje spriječiti da ponove nasilje", istakla je Mahmutović te dodala da je bitno ovim putem nasilnicima ukazati na mjere kazni kojima mogu biti izloženi, te adekvatnije primjenjivati zakonske mjere zaštite žrtava.
Zbog toga je Mubera Hodžić-Lemeš voditeljica jedine Sigurne kuće u Kantonu Saraejvo naglasila da je veoma važno primijeniti multidisciplinarni pristup jer je pomoć i nasilniku potrebna, budući da nasilje nema nasljedni karakter nego je model ponašanja koji se uči i samim tim ga je moguće promijeniti. Prema nekim podacima pomoć ove kuće mjesečno zatraži čak 100 žrtava, a smještaj se pruža ženama, djeci i djevojkama žrtvama nasilja.
"Žrtve su najčešće izložene dugotrajnom zlostavljanju, uglavnom su ekonomski ovisne od nasilnika, zbog čega se im se često i vraćaju, obrazložila je Hodžić-Lemeš, te istakla "da žena koja zatraži pomoć u sigurnoj kući ne znači da apriori želi napustiti svog muža ili partnera, nego je društvo to koje treba pomoći da se nasilje u problematičnoj porodici zaustavi".
Generalna ocjena učesnika današnjeg okruglog stola je da se realizacija započetih aktivnosti ovog projekta mora nastaviti koordinirano. Podršku ovakvom pristupu u prevenciji, zaštiti i borbi protiv nasilja u porodici danas je iskazala i ministrica za rad, socijalnu politiku raseljena lica i izbjeglice Velida Memić.
Projekt "Rad sa počiniocem nasilja-grupe samopomoći" implementiraju Kantonalni Centar za socijalni rad i Fondacija lokalne demokracije, a uz podršku Ministarstva za rad, socijalnu politiku raseljena lica i izbjeglice KS.