Održana 70. sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća Kantona Sarajevo

Ekonomsko-socijalno vijeće za područje Kantona Sarajevo razmatralo je na svojoj 70. sjednici Zaključak Vlade KS od 21. septembra ove godine kojim se sindikatima u KS predlaže izmjena  osnovice za obračun plaća svim budžetskim korisnicima sa dosadašnjih 290 na 310 KM.

Na ovoj sjednici razmatran je i akt Kantonalne uprave za inspekcijske poslove u kojem su sadržani prijedlozi socijalnih partnera za provođenje inspekcijskih nadzora, a koji bi trebali biti sadržani u Nacrtu programa rada za narednu godinu ove uprave.

Sjednicom je i ovoga puta predsjedavala predsjednica ESV KS i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Amela Dautbegović, a prisustvovao joj je premijer KS Adem Zolj  i ministar pravde i uprave KS Mario Nenadić.

Predsjedavajuća ESV-a KS i ministrica Dautbegović je rekla novinarima, prije početka sjednice, da je cilj današnje sjednice informisanje ekonomsko-socijalnih partnera sa izmjenom osnovice na 310 KM za sve korisnike koji primaju plaću iz Budžeta KS, kao i sa planom rada Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

„S obzirom da imamo odličnu saradnju sa našim ekonomsko-socijalnim partnerima, danas ćemo usaglasiti ovaj plan, naravno uz prijedloge Udruženja poslodavaca KS, a koje čeka ova uprava“, navela je ministrica Dautbegović.

Naglasila je da, koliko je ona upoznata, štrajka prosvjetnih radnika neće biti, kao i da im je namjera upoznati sve ekonomsko-socijalne partnere sa svim do sada zaključenim kolektivnim ugovorima i broju reprezentativnih sindikata.

Potpredsjednik ESV-a, koji je ujedno i predstavnik sindikata, Franjo Rener je naveo da sindikati imaju malo drugačiji stav i mišljenje.

„Mi ćemo da se tačka 2. vezana za kolektivne ugovore skine sa dnevnog reda, jer su zaključci Vlade ustvari prijedlog socijalnim partnerima u pregovorima o povećanju osnovice plaće. Neki su granski sindikati, budžetski korisnici već potpisali sporazume, a neki još nisu. S obzirom da je ova aktivnost u toku, nije uputno da ESV KS raspravlja o nečemu što je stvar pregopvora između poslodavca i sindikata. Smatramo da svi potpisani kolektivni ugovori budu predmetom rasprave na temtskoj sjednici ovog vijeća koja se već duže vrijeme priprema, a trabala bi nositi naziv 'Odnosi između javnog i privatnog sektora u tržišnoj ekonomiji'. Očekujemo da će i poslodavci dati doprinos toj sjednici na kojoj će prezentirati kolektivne ugovore koji su potpisani u realnom sektoru. Dakle, tek onda kada dobijemo sve materijale možemo razgovarati o ovoj temi“, objasnio je Rener.

Naglasio je da je prijedlog Uprave za inspekcijske poslove dobra stvar jer je dat prostor da prije donošenja njihovog plana rada svi ekonomsko-socijani partneri učestvuju i njegovom kreiranju.

Predstavnik poslodavaca i član ESV-a Suad Ećo je istakao kako ovo udruženje podržava pregovore između sindikata i Vlade.

„Međutim, ono na šta mi ukazujemo je da nema potrebe sve te aktivnosti ubrzavati jer kada se donose ovakve odluke treba voditi računa o budžetu i činjenici na koji način osigurati da se ti dogovori isplate. Nismo protiv toga da se povećavaju osnovice, isplaćuju veće plaće, ali itekako treba voditi računa o budžetu. Ukoliko novaca u budžetu ima, zašto ne, ukoliko nema, onda taj teret trebaju svi zajedno podnijeti“, naglasio je Ećo te dodao kako eventualni protesti i štrajkovi nebi odgovarli ni poslodavcima.

Istakao je i kako poslodavci imaju svoje prijedloge koje bi trebalo uvažiti pri kreiranju plana rada Uprave za inspekcijske poslove za narednu godinu, jer ne može sav teret inspekcijskog nadzora padati samo na poslodavce, već da odgovornost trebaju dijelom preuzeti i odgovorni ljudi koji provode ovaj nadzor.

Na sjednici su se, na prijedlog potpredsjednika Renera, članovi ESV-a složili da se rasprava o Zaključku Vlade KS koja se odnosila na povećanje osnovice povuče sa dnevnog reda sjednice, kako bi se o njoj kao i o kolektivnim ugovorima raspravljalo na tematskoj sjednici.

Kada je u pitanju tačka dnevnog reda koja se odnosila na razmatranje radnog materijala programa rada Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, dogovoreno je da u roku od sedam dana svi socijalni partneri dostave svoje pisane prijedloge, primjedbe i sugestije.