Premijer Musić i ministrica Memić obišli "Sigurnu kuću" i "Dnevni centar za djecu koja se bave radom na ulici": Primjeri uspješne saradnje Vlade KS i nevladinog sektora

NVO Fondacija lokalne demokratije je još 2000. godine pokrenula projekt "Sigurna kuća", s ciljem obezbjeđenja skloništa za žene i djecu koji su žrtve nasilja u porodici. Direktorica Fondacije Jasmina Mujezinović upoznala je premijera Kantona Sarajevo Fikreta Musića i ministricu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice u Vladi KS Velidu Memić sa kapacitetom, sistemom rada i rezultatima realizacije jednog ovakvog projekta.
"U proteklih deset godina kroz "Sigurnu kuću" prošlo je 1.209 žena, djevojaka i djece. Sa korisnicima, žrtvama porodičnog nasilja, provodi se kompletan psihosocijalni tretman, pruža se medicinska i pravna pomoć te se sprovodi i terapija sa partnerom. U prosjeku korisnici ostaju kod nas oko 30 dana, ali imamo slučajeva kada je taj period puno duži", naglasila je Mujezinović te dodala da je sve više žena i djece koja traže pomoć ove vrste i da su alkohol i postratne traume glavni uzročnici porodičnog nasilja.
Od 2005. godine u koordinaciju rada "Sigurne kuće" uključeni su i predstavnici ministarstva pravde i uprave, socijalne politike, zdravstva, obrazovanja i nauke, kao i predstavnici udruženja bosanskohercegovačkih novinara.
"Na području KS djeluje 1.600 udruženja građana u različitim oblastima, i Kanton Sarajevo, u skladu sa mogućnostima i po potrebi, u većoj ili manjoj mjeri pruža im finansijsku podršku. Mislim da naša finansijska podrška jednom ovakvom projektu može biti i veća, da trebamo razmišljati da od ukupnog iznosa koji se daje nevladinom sektoru, jaču podršku damo ovakvim, neosporno važnim i humanim projektima", rekao je premijer Musić prilikom posjete "Sigurnoj kući". Svoju podršku iskazao je i prema izuzetno uspješnom radu "Dnevnog centra za djecu koja se bave radom na ulici u KS", a koji je partnerski projekt Kantonalnog centra za socijalni rad i implementatora NVO "Save the Children Norway" koji pruža finansijsku i stručnu pomoć.
Korisnici "Dnevnog centra" su djeca od 5 do 15 godina i njihovi roditelji koji prose na ulicama Sarajeva, djeca koja sa svojim roditeljima preprodaju sekundarne sirovine, djeca romske nacionalnosti i djeca koja su pod rizikom od nasilja i trgovine. U "Dnevni centar" oni dolaze dobrovoljno, tu se kupaju, dobivaju čistu odjeću, hranu, igru i zabavu. Kako naglašavaju u Centru, sve više djece i roditelja dolazi ovdje, a s obzirom da je finansiranje pokriveno od strane donatora do kraja ove godine, trebat će se razmišljati o sistemskom rješavanju "Dnevnog centra za djecu koja se bave radom na ulici".