PREZENTIRANI PRVI REZULTATI IMPLEMENTACIJE „PROTOKOLA O ZAŠTITI DJECE KOJA BORAVE NA ULICI“ - informacija za javnost

 
Rezultati implementacije Protokola o zaštiti djece koja borave na ulici i iskustva  u radu sa njima u proteklih šest mjeseci bili su tema današnje prezentacije koju je u sklopu projekta „Dnevni centar“ organizovala Kantonalna javna ustanova  „Centar za socijalni rad“ kao implementator, u  saradnji sa nevladinom organizacijom „Save the children Norway“ koja finansira realizaciju projekta.
 
Riječ je o partnerskom projektu sa čijom su realizacijom ove dvije institucije započele u maju prošle godine, a čiji je cilj pružiti utočište i stručnu pomoć djeci koja borave ili rade na ulici na području Kantona Sarajevo, i koja su izložena riziku trgovine ljudima te raznim oblicima eksploatacije.
 
Potpisivanjem Protokola u novembru prošle godine između kantonalnih ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice, unutrašnjih poslova, zdravstva i obrazovanja i nauke, projekat „Dnevni centar“ dobio je multidisciplinarnu stručnu podršku za pružanje pomoći ovoj populaciji djece koja uglavnom žive u uslovima ekstemnog siromaštva i socijalne izolacije.
 
„Našim zajedničkim programima i aktivnostima vezanim za pružanje psihosocijalne pomoći i edukacije, osim djece,u posljednje vrijeme pridružuju se i roditelji, kako individualno tako i putem grupnih seansi. Cilj nam je ovu populaciju vratiti u normalne tokove života, te preduprijediti pojave zloupotrebe djece, posebno kada je riječ o prosjačenju. U isto vrijeme službenici MUP-a KS koji su u direktnom kontaktu sa ovom populacijom na ulicama, djeluju savjetodavno u smislu upoznavanja djece i roditelja sa sadržajima Dnevnog centra. Također, ove aktivnosti se provode i putem medijatora Centra na terenu kao i uz pomoć nastavnog osoblja u školama“, istakla je direktorica KJU „Centar za socijalni rad“ Mirsada Poturković.
 
Uposlenici Dnevnog centra su ovom prilikom iskazali zadovoljstvo razultatima u radu sa djecom te istakli pozitivne pomake koji se odnose na  pripreme i uključivanje djece u redovni obrazovni sistem, napredak u higijenskom navikama, kulturi, te komunikaciji sa okruženjem.
Inače, od pokretanja projekta „Dnevni centar“, njegove usluge koristilo je oko 120 djece. Dnevno u njemu boravi 30- tak korisnika sa kojima rade dva psihologa i pedagoga, socijalni radnik, te asistenti, medijatori i mladi ljudi uključeni u aktivnosti na terenu.