Vlada Kantona Sarajevo: Utvrđena Metodologija izrade socijalne karte u Kantonu Sarajevo

Utvrđivanje Metodologije za izradu socijalne karte Kantona Sarajevo je prvi korak prema stvaranju pretpostavki za realizaciju Projekta „Socijalna karta“ u Kantonu Sarajevo kao jedne od najvažnijih aktivnosti u započetim procesima reforme postojećeg sistema socijalne zaštite.

Vlada je prihvatila Izvještaj o radu Tima za izradu Metodologije za izradu socijalne karte KS i putem nadležnog Ministarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice KS ovim počinje sa implementacijom Akcionog plana reforme i razvoja sistema socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo 2018 – 2020.

Dokumentom Metodologija izrade socijalne karte definišu se: cilj, način, prostor i vrijeme, mjesto istraživanja i svi drugi uslovi koji trebaju biti ispunjeni da bi se započelo sa realizacijom ovog projekta.

Operativnim planom koji će biti sastavni dio Metodologije dokumenta biće definisane aktivnosti koje prethode definisanju Projekta „Socijalna karta“, po fazama i utvrđenim rokovima.

Socijalna karta je, po svom karakteru i sadržini, multidisciplinarno statističko istraživanje i u osnovi predstavlja precizno i dokumentovano "snimanje“ svih materijalnih i nematerijalnih vrijednosti kojima u momentu "snimanja" raspolaže jedno domaćinstvo u svom punom sastavu. Posebno je značajna za razvoj, planiranje i poduzimanje mjera socijalne politike i zaštite.

Analizom je identifikovano nekoliko značajnih problema u sistemu socijalne zaštite u KS koji doprinose nepovoljnim aspektima funkcionisanja sistema i negativno utiču na reformu i razvoj socijalne zaštite, te ukupnog smanjenja siromaštva i socijalne isključenosti.

Nepostojanje integrisanog informacionog sistema koji bi uvezao korisnike koji primaju pomoć iz Budžeta KS i lokalnih zajednica (općine i Grad Sarajevo), neuvezanost postojećih baza podataka o pružaocima usluga i vrsti pruženih usluga koje nemaju karakter materijalnih davanja, neki su od problema u ovom procesu. Takođe, uputstvo o načinu vođenja evidencije o korisnicima socijalne zaštite koje nije propisano federalnim ni kantonalnim zakonom za posljedicu ima nemogućnost adekvatnog praćenja, evidentiranja, obrade i analize prikupljenih podataka, izradu relevantnih statističkih podataka, kao osnova za sagledavanje sveukupnog stanja u kome se građani Kantona Sarajevo nalaze.

Generalni cilj izrade Metodologije je definisati i razraditi sve aktivnosti koje prethode izradi socijalne karte za svakog građanina Kantona Sarajevo, što će doprinijeti uvidu u postojeće demografsko, socio-ekonomsko stanje građana Kantona Sarajevo, te preciziranje broja stanovnika koji su u stanju socijalne potrebe.

Važno je napomenuti i mogućnost korištenja podataka iz socijalne karte u oblastima obrazovanja, zdravstva, zapošljavanja, stambene, demografske, ekonomske politike i sl.

Ovaj dokument je rezultat rada Tima za izradu ove metodologije kojeg je imenovala Vlada KS u sljedećem sastavu: ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Amela Dautbegović - predsjednica; dr Žarko Papić - zamjenik predsjednice, te članovi: dr sci. Mirnes Telalović, dipl. scr. Azra Mulaomerović, dipl. scr. Mirsada Poturković, dipl. scr. Smaragda Lučkin i Vedrana Duraković, predstavnik OSCE-a.

Dokument je u integralnom obliku dostupan na web stranici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS.