Otvoren info-telefon i formiran mobilni tim za registraciju građana u stanju socijane potrebe

Ministar za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Muamer Bandić i direktor KJU „Porodično savjetovalište“ Senad Alić predstavili su danas projekt „Informisanje i edukacija građana, posebno starih i bolesnih, o pravima i uslugama iz oblasti socijalne zaštite“, povodom početka njegove realizacije u Kantonu Sarajevo.

Projekt je pokrenulo resormo Ministarstvo u saradnji sa pomentom ustanovom s ciljem pomoći osobama koje nisu do sada podnijele zahtjev za ostvarivanje prava iz oblasti socijalne zaštite i koje iz objektivnih okolnosti nisu imale informacije o svojim pravima. Otvoren je info-telefonski broj 033 236 230 putem kojeg građani od 08:00 do 16:00 sati mogu prijaviti pojedince i porodice koje žive u teškim socijalnim uslovima, a za koje smatraju da nisu upoznati sa socijalnim pravima ili mogu dobiti osnovne informacije o uslugama socijalne zaštite i insitucijama koje ih nude. Formiran je i mobilni tim za posjete ovim porodicama koji će za dva dana zvanično početi sa radom.

„Boraveći na terenu različitim povodima, uvjerio sam se da postoji mnogo naših sugrađana kojima treba ova vrsta pomoći, a da sistem socijalne zaštite zakazuje upravo na njihovim pravima i potrebama. Mnogi od tih ljudi zbog duboke starosti ili teške bolesti nisu u mogućnosti brinuti se o sebi, nemaju srodnike da se brinu o njima, a žive u izrazito teškim uslovima bez ikakvih prihoda i pomoći. Naš cilj je da ih uvedemo u sistem socijalne zaštite i omogućimo im bolje uslove života, da bar imaju hranu, ogrjev, komunalni dodatak ili novčani iznos za druge elementarne egzistencijalne potrebe“, naveo je razloge pokretanja ovog projekta ministar Bandić.

Tim za za realizaciju projekta činit će pet pripravnika pedagoga, psihologa i socijalnih radnika, čiji će rad na terenu koordinirati ovlašteni uposlenik iz KJU „Porodično savjetovalište“.

„Članovi tima će, po prijemu telefonskog poziva od građana, informisati ih o socijalnim pravima i ustanovama u kojima ta prava mogu ostvariti, ili izlaziti na teren te pronaći porodicu ili pojedinca kojima treba pomoć. Tom prilikom će uzeti i osnovne socio-anamnestičke podatke od njih te ih proslijediti JU 'Kantonalni centar za socijalni rad' gdje će se procjeniti da li će pomoć osobama pružati socijalni radnik ili će biti određen posebni staratelj koji će u ime te osobe pokrenuti procedure ostvarivanja prava iz socijalne zaštite ili zaštite porodice sa djecom“, objasnio je direktor Alić.

Projekt „Informisanje i edukacija građana o pravima i uslugama iz oblasti socijalne zaštite“ jedna je od aktivnosti koju Ministarstvo provodi u okviru reforme sistema socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo, a radi boljeg usmjeravanja budžetskog novca ciljanim kategorijama.