Skip to main content
Please wait...

Pitanja

Da li ja kao osoba bez radnog iskustva, koja se nalazi na evidenciji nezaposlenih osoba, mogu konkurisati za učešće u realizaciji programa mjera podsticanja zapošljavanja i gdje se mogu obratiti?
Na javni poziv za učešće u realizaciji programa mjera za podsticanje ostvarivanja i održavanja više stope zaposlenosti i poboljšanje strukture zaposlenih, koji svake godine donosi Vlada Kantona Sarajevo, Vi se možete prijaviti za pojedine programe kao što je npr. Program samozapošljavanja (ukoliko je predviđen).
Za program zapošljavanja pripravnika tj. osoba bez radnog iskustva prijavljuju se isključivo poslodavci. Vi kao pripravnik možete animirati određenog poslodavca da se prijavi za učešće u ovom programu jer je izbor osobe koju će zaposliti u njegovoj nadležnosti tj. neće biti zapreka da zaposli upravo Vas (ukoliko ispunjavate formalne uslove). Po ovim pitanjima možete se obratiti JU“Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo“ Ložionička 5. (Novo Sarajevo) tel: 644-670.
Da li se na nivou Kantona Sarajevo može formirati mirovno vijeće?
Zakon o radu Federacije Bosne i Hercegovine predvidio je mogućnost formiranja mirovnog vijeća i za područje kantona. Međutim, ovaj zakon nije precizirao ko i na koji način formira mirovno vijeće. U tom smislu je upućena inicijativa resornom ministarstvu Federacije Bosne i Hercegovine kao i prijedlog da se jasno navede da se radi o jednom mirovnom vijeću za određeno područje (npr. za jedan kanton) čiji su članovi predstavnici poslodavaca i sindikata stalni članovi dok je jedan član, biran sa liste koju utvrđuje federalni/kantonalni ministar, promjenljiv.
Gdje se ostvaruju prava iz oblasti zaštite civilnih žrtava rata?
Sva propisana prava utvrđena zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast, ostvaruju se u općinskom organu uprave prema mjestu prebivališta podnosioca zahtjeva.
Gdje se ostvaruju prava iz oblasti zaštite porodice sa djecom?
Sva propisana prava utvrđena zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast, ostvaruju se u općinskom organu uprave prema mjestu prebivališta podnosioca zahtjeva.
Ja i moji punoljetni članovi domaćinstva imamo priznat status raseljenog lica. Kako ću dobiti donaciju za sanaciju moje devastirane stambene jedinice na prijeratnoj adresi prebivališta?
Potrebno je da pratite Javne pozive za podnošenje zahtjeva za sanaciju stambenih jedinica, koji se objavljuju u sredstvima javnog informisanja, na oglasnim tablama općina povratka, te općina boravka u Kantonu Sarajevo, web stranici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo i web stranici implementatora projekta. U Javnom pozivu su navedeni:

- Naziv projekta,
- Broj stambenih jedinica koje će se sanirati,
- Područja na kojima će se realizovati Projekat,
- Investitori Projekta,
- Implementator Projekta,
- Opći uslovi i posebni uslovi, koje treba ispuniti za dobivanje donacije,
- Potrebni dokumenti koji se prilažu uz Zahtjev za donaciju,
- Rok trajanja Javnog poziva,
- Adresa na koju se predaju zahtjevi za donaciju.
Kako da ostvarim pravo na privremeni alternativni smještaj?
Pravo na privremeni alternativni smještaj ostvaruju porodice, kojima je priznat status raseljenog lica u skladu sa Zakonom o raseljenim osobama-prognanicima i izbjeglicama-povratnicima u Kantonu Sarajevo (”Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 27/05 – Prečišeni tekst).
Kako i gdje da regulišem status raseljenog lica?
Raseljena osoba ili izbjeglica status raseljenog lica ostvaruje podnošenjem zahtjeva u nadležnoj službi za raseljena lica općine boravka, na osnovu Zakona o raseljenim osobama i povratnicima u Federaciji Bosne i Hercegovine i izbjeglicama iz Bosne i Hercegovine (“Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine”, br. 15/05) i Zakona o raseljenim osobama-prognanicima i izbjeglicama-povratnicima u Kantonu Sarajevo (”Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 27/05 – Prečišeni tekst), kojim su propisane procedure i kriteriji za priznavanje statusa raseljenog lica. Raseljeno lice je dužno uz zahtjev priložiti slijedeće dokumente: * prijava za dobrovoljni povratak, * dokaz o vlasništvu prijeratne stambene jedinice, uvjerenje o uslovnosti prijeratnog objekta (ne starije od 6 mjeseci), * uvjerenje o kretanju, * potvrde o mjesečnom primanju, * za maloljetne osobe izvod iz matične knjige rođenih. Status raseljene osobe priznaje se od dana kada je raseljena osoba podnijela zahtjev za priznavanje statusa. Nadležna općinska služba donosi rješenje o priznavanju statusa raseljene osobe sa definisanim obimom prava, a u slučaju donošenja negativnog rješenja, podnosilac zahtjeva može da se obrati Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica u roku od 15 dana od dana prijema navedenog rješenja.
Ko može ostvariti pravo na stalnu socijalnu pomoć?
Pravo na stalnu socijalnu pomoć u skladu sa članom 22. Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom FBiH (Službene novine FBiH, br. 36/99, 54/04, 39/06 i 14/09), imaju lica i porodice po slijedećim uvjetima:
1. da su nesposobni za rad i privređivanje,
2. da nemaju dovoljno prihoda za izdržavanje,
3. da nemaju članova porodice koji su obavezni da ih izdržavanju ili ako ih imaju da ta lica nisu u stanju da ih izdržavaju.
Ko su korisnici prava iz oblasti socijalne zaštite?
Korisnicu prava iz oblasti socijalne zaštite su:

* djeca bez roditeljskog staranja,
* odgojno zanemarena djeca,
* odgojno zapuštena djeca,
* djeca čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama,
* lica sa invaliditetom i lica ometena u fizičkom ili psihičkom razvoju,
* materijalno neosigurana i za rad nesposobna lica,
* stara lica bez porodičnog staranja,
* lica sa društveno negativnim ponašanjem,
* lica i porodice u stanju socijalne potrebe kojima je usljed posebnih okolnosti potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite,
* lica i porodice koja bi svoju socijalnu sigurnost trebala ostvariti od primanja u skladu sa članom 8. Kantonalnog zakona, a ta primanja nisu dovoljna za podmirivanje osnovnih životnih potreba,
* lica izložena zlostavljanju i nasilju u porodici.


Na koji način ovo ministarstvo finansira projekte ostalih udruženja iz oblasti rada, socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica?
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo finansira/sufinansira projekte ostalih udruženja iz oblasti rada, socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica jedino putem javnog poziva koji se objavljuje u dnevnim novinama.

Na temelju kojih zakonskih odredbi kantona se vrši isplata naknada umjesto plaće zaposlenoj ženi majci za vrijeme porodiljskog odsustva?
Isplata naknade umjesto plaće ženi majci u radnom odnosu za vrijeme trudnoće i porođaja propisana je Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom Kantona Sarajevo (Službene novine Kantona Sarajevo, br. 16/02, 8/03, 2/08 i 21/08) i naredbom o iznosima po Zakonu o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom Kantona Sarajevo (Službene novine Kantona Sarajevo, broj 20/08).

Nalazim se u stanju socijalne potrebe, koja su moja prava?
Zakonom osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom FBiH (Službene novine FBiH, br. 36/99, 54/04, 39/06 i 14/09) i Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom Kantona Sarajevo (Službene novine Kantona Sarajevo, br. 16/02, 8/03, 2/08 i 21/08) za korisnike socijalne zaštite propisani su oblici socijalne zaštite. Sva prava utvrđena po osnovu naprijed navedenih zakona lica i porodice u stanju socijalne potrebe ostvaruju u Službama socijalne zaštite prema mjestu prebivališta podnosioca zahtjeva.
Povratnik sam, a ja i moja porodica nemamo osnovnih uslova za egzistenciju. Kako da dobijem pomoć za održivost povratka?
Potrebno je da pratite Javne pozive za podnošenje zahtjeva za dodjelu pomoći u održivom povratku (pomoć se ogleda u nabavci i isporuci motokultivatora sa priključcima, ili nabavci i isporuci junica ili nabavci, isporuci i ugradnji plastenika ili nabavci i isporuci građevinskog materijala za izgradnju štala), koji se objavljuju u sredstvima javnog informisanja, na oglasnim tablama općina povratka, te općina boravka u Kantonu Sarajevo, web stranici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, te web stranici implementatora projekta. U Javnom pozivu su navedeni: * Naziv projekta, * Vrste pomoći za održivost povratka, * Područja na kojima će se realizovati Projekat, * Investitori Projekta, * Implementator Projekta, * Opći uslovi i posebni uslovi, koje treba ispuniti za dobivanje donacije, * Potrebni dokumenti, koji se prilažu uz Zahtjev za donaciju, * Rok trajanja Javnog poziva, * Adresa na koju se predaju zahtjevi za donaciju.