Javna tribina o problematici nasilja nad djecom: Najvažnije je na vrijeme prijaviti nasilje

Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo pokrovitelj je javne tribine o temama “Pojavni oblici nasilja nad djecom, način prepoznavanja” i “Postojeći sistem prevencije i zaštite”, koja je organizovana danas u okviru “Dječije nedjelje”.

“O ovoj temi se mora govoriti jer u našem društvu pa i u Kantonu Sarajevo postoji veliki broj slučajeva nasilja nad djecom, kako u porodici tako i međuvršnjačkog nasilja”, istakla je izvršna direktorica Fondacije lokalne demokratije Jasmina Mujezinović. Ukazala je i na neke slučajeve nasilja nad djecom poput ubistava maloljetnika od strane njihovih roditelja koji su se nedavno desili i kojima treba posvetiti posebnu pažnju.

Kazala je da su se na današnjoj tribini okupili stručnjaci i profesionalci iz nadležnih institucija i ministarstava kako bi razgovarali o postojećim modelima zaštite i prevencije od ovog oblika nasilja te kako ih unaprijediti kroz zajedničku saradnju i programe koji bi omogućili bolje i efikasnije djelovanje u slučajevima nasilja nad djecom.

“U Kantonu Sarajevo postoji SOS telefon za prijavu nasilja. Na broj 033 222 000 ili 1265 moguće je prijaviti nasilje nad djecom”,navela je Mujezinović.

Pedijatrica u JU Domovi zdravlja KS Amra Junuzović-Kaljić, učesnica ovog skupa, kazala je da je veoma bitno senzibilizirati cjelokupnu javnost, i to članove porodice, komšije, prijatelje da nasilje prijave na vrijeme.

“Kod nas postoji tabuizam kada je u pitanju ova problematika, ali kada pročitamo zastrašujuću vijest o smrti djeteta za koje je utvrđeno da je zlostavljano svi se 'hvatamo za glavu'. Dakle, svaka odrasla osoba koja prepozna neki rizik, a pogotovo zlostavljanje djeteta je dužna da to odmah prijavi, jer jedino tako možemo zaštiti dijete”, rekla je Junuzović-Kaljić i istakla da su posljedice zlostavljanja ogromne po tjelesni i emocionalni razvoj djeteta.

“Zanemarivanje djeteta i neke fizičke znakove nasilja  svi možemo prepoznati.  Ako vidimo gladno,  zanemareno dijete ili ono koje ne dobija medicinsku brigu to trebamo prijaviti. Jer ako šutimo, saučesnici smo u tome”,dodala je.

U Kantonu Sarajevo formirano je koordinaciono tijelo u čijoj je nadležnosti problematika zaštite od nasilja, a čine ga predstavnici ministarstava rada i socijalne politike, zdravstva, pravde i uprave i unutrašnjih poslova te Fondacije lokalne demokratije. Ono je zaduženo za izradu  programa i planova u vezi ove problematike.

Azra Mulaomerović, šefica Odjeljenja za dječiju zaštitu u Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS rekla je da se ovoj problematici posvećuje posebna pažnja, te da su u fokusu djeca bez roditeljskog staranja, vaspitno zapuštena i zanemarena djeca, djeca žrtve nasilja kao i djeca koja se iskorištavaju u svrhu prosjačenja.

“Problem zloupotrebe djece u svrhu prosjačenja na ulicama riješili smo sistemski na način da je Dnevni centar koji je bio u funkciji zbrinjavanja te djece usmjeren u Odjeljenje za njihov prihvat  u Disciplinskom centru gdje mogu boraviti na dnevnom osnovu, ali i do tri mjeseca dok se ne utvrdi iz kakvih porodica dolaze, kakva vrsta pomoći im treba, kao i dok se ne uključe sve nadležne institucije ovisno o potrebama te djece”, objasnila je Mulaomerović.