Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS i Služba za zapošljavanje: Postat ćemo dio mreže aktera koji će koordinirano i efikasno reagovati na socio – ekonomske potrebe mladih marginaliziranih ljudi

Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Amela Dautbegović i direktor Službe za zapošljavanje KS Midhat Osmanbegović održali su danas sastanak sa direktorom SOS Dječijih sela BiH Amirom Omanovićem, koji ih je informisao o YES centru, odnosno projektu namijenjenom za jačanje poslovnih sposobnosti marginaliziranih mladih ljudi.

“Projektom će biti obuhvaćeno 300 mladih osoba u dobi između 15 i 29 godina i to prvenstveno iz porodičnog oblika brige SOS Dječijih sela BiH kao i drugi marginalizirani mladi ljudi sa područja partnerskih općina iz Novog Grada, Istočne Ilidže,Tuzle i Gračanice”, pojasnio je direktor Omanović.

Dodao je kako im je u interesu da tokom trajanja ovog projekta podrže mlade ljude iz marginaliziranih grupa u procesima sticanja znanja i vještina koje su potrebne za tržište rada, ali i za samozapošljavanje čime bi se osigurala njihova socio – ekonomska nezavisnost.

“Aktivne učesnike projekta, koji će trajati do 2019. godine, činit će mreža sa više od 100 aktera primarno stručnjaka i partnera iz institucija vlasti, nevladinih organizacija i biznisa. Osnovni zadatak ove mreže jeste da koordinirano i efikasno reagira na socio – ekonomske potrebe mladih marginaliziranih ljudi”, istakao je direktor Omanović, koji je pozvao i resorno ministarstvo i Službu za zapošljavanje da postanu dio te mreže.

Ministrica Dautbegović je kazala kako će resorno ministarstvo vrlo rado biti dio mreže partnera ovog projekta jer će na taj način biti omogućeno zagovaranje dugoročne održivosti i socijalne inkluzije marginalizirane omladine.

Ovom prilikom, direktor Osmanbegović je istakao kako je Služba za zapošljavanje spremna da u narednih 12 mjeseci sarađuje sa organizacijom SOS Dječijeg sela BiH u svim aktivnostima koje će poboljšati položaj marginaliziranih mladih, posebno onih bez roditeljskog staranja, a koji dolaze iz alternativnih oblika brige i iz porodica pod rizikom od odvajanja.

“Mi smo to potvrdili i nedavno potpisanim Memorandumom s ovom organizacijom, u kojem smo naveli da ćemo zajedno surađivati u svim tekućim i budućim projektima zapošljavanja mladih”, naglasio je direktor Osmanbegović.

Inače, Organizacija SOS Dječijeg sela BiH je uz finansijsku podršku Njemačke vlade i Njemačkog Fonda Hermann Gmeiner pokrenula projekt ekonomskog jačanja mladih – YES Centar za koji je izdvojeno 657.000 Eura.