Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS: Proces supervizije u socijalnom radu neophodan je za jačanje profesionalih kompetencija

S ciljem pokretanja rasprave o zakonskoj obavezi uvođenja supervizije u ustanove socijalne zaštite, jučer je upriličen okrugli sto o temi “Supervizija-potreba i zakonska obaveza”, za predstavnike ustanova i stručnih službi socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini.

Okrugli sto su organizovali Asocijacija socijalnih radnika Kantona Sarajevo i Regionalno udruženje stručnih radnika socijalne djelatnosti Istočno Sarajevo, uz podršku Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice  Kantona Sarajevo i Misije OSCE-a u BiH.

Tom prilikom, prof. dr. Suada Buljubašić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, doc.dr Andrea Puhalić sa Fakulteta političkih nauka Banja Luka i mr.sc  Nermina Vehabović Rudež, govorile su o značaju i potrebi supervizije u djelatnosti socijalnog rada ali i kao metodi zaštite od "profesionalnog sagorijevanja", potrebama profesionalaca koji rade sa korisnicima za uključivanje u proces supervizije kao i očekivanjima menandžmenta u vezi s tim.

Učesnici skupa iskazali su potrebu za supervizijom kao oblikom profesionalne podrške i pomoći, kako za direktore i šefove organizacionih jedinica, tako i za stručne  radnike koji direktno rade sa korisnicima. Dogovoreno je da će u narednom periodu biti organizovan okrugli sto za profesionalce svih struka koji direktno rade sa korisnicima u ustanovama socijalne zaštite o temi značaja supervizije u njihovom svakodnevnom radu.

"U cilju pokretanja procesa supervizije u ustanovama socijalne zaštite, jednoglasno je zaključeno da je taj proces u socijalnom radu neophodan za jačanje profesionalnih kompetencija, sprečavanje 'profesionalnog sagorijevanja', unapređenje međuljudskih odnosa u kolektivu, kao i unapređenje rada sa korisnicima. Također je zaključeno da je neophodno donijeti podzakonski akt kojim bi se uredilo pitanje provođenja supervizije u ustanovama socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo, kao i utvrditi listu supervizora, a koju će sačiniti Asocijacija supervizora u Bosni i Hercegovini", navode iz Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS.

Na ovom skupu data je i podrška nastojanju Regionalnog udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti Istočno Sarajevo da se u primjenu stavi Uputstvo o superviziji u ustanovama socijalne zaštite, a koje je donijelo resorno ministarstvo u Republici Srpskoj.