Uzgoj ljekovitog bilja šansa za poboljašnje materijalnog statusa povratničke populacije i interno raseljenih

Ministrica za rad, socijalnu politiku raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Amela Dautbegović i ministar pravde i uprave KS Mario Nenadić posjetili su danas Uniju za održivi povratak i integracije u BiH, gdje su sa predsjednicom Mirhunisom Zukić razgovarali o projektima koje ova organizacija realizira u oblasti održivog povratka i zapošljavanja povratničke populacije. Razmatrane su i mogućnosti zajedničkog učešća u konkretnim projektima za ovu populaciju.

Bilo je riječi i o tekućim projektima, a fokusu razgovora je bio projekt pod nazivom „Povezivanje povratnika u kooperantski lanac za poznato tržište“ koji ova organizacija realizira na području Hercegovine, a usmjeren je na organiziranu proizvodnju i plasman ljekovitog bilja na tržište . Šansu za zaradu kroz uzgoj smilja, žalfije, lavande, bršljana, ruzmarina, majčine dušice itd, prepoznali su brojni poljoprivrednici u hercegovačkim selima koji su se udružili i kroz kooperantski odnos pokrenuli proizvodnju. Plasman i otkup poljoprivrednih proizvoda upotpunosti osigurava Unija. S obzirom na veliko interesovanje za ovu vrstu biznisa, postoje mogućnosti njenog širenja te pokretanja i na području Istočne Bosne i Kantona Sarajevo.

„Narednih dana ćemo potpisati ugovor sa vlasnikom jedne fabrike u Ljubinju, koji je iskazao interes za otkup svih količina uzgojenog bilja. Javljaju nam se i drugi biznismeni koji su zainteresirani za otkup ovih vrsta proizvoda, zbog čega smatrano da bi se projekt mogao proširiti i uspješno implementirati na području Istočne Bosne i Kantona Sarajevo“, navela je Zukić i istakla da je za uspješnu implementaciju neophodna podrška vlasti.

Po njenim riječima, već je iskazan interes investitora da se na području Zvornika, Srebrenice, Goražda i Foče pokrenu projekti plantažiranja smreke i majčine dušice, ali i aronije, bršljana, borovnice i jagode.

Ministrica Dautbegović je upoznala predstavnike Unije o programskim aktivnostima Ministarstva i izrazila spremnost za učešće u relizaciji ovakvih projekata ističući da su oni šansa za poboljšanje materijalnog statusa povratnika u Istočnu Bosnu kao ii interno raseljenih osoba u Kantonu Sarajevo. Istakla je da su za sve neophodne aktivnosti raspolaganju Sektor za rad Ministarstvai Služba za zapošljavanje KS budući da će biti potrebno istražiti interesovanje povratničke populacije za ovu vrstu proizvodnje, te organizirati edukacije za tu vrstu posla.

„Ministarstvo ima jasnu viziju kada su u pitanju projekti održivog povratka, a u tome želi ostvariti čvršću saradnju i sa nevladinim sektorom. Unija za održivi povratak i integracije u BiH je prepoznata kao referentna organizacija za saradnju u ovoj oblasti“, naglasila je ministrica Dautbegović.

Ministar Nenadić je također naglasio važnost saradnje sa međunarodnim organizacijama i institucijama, te nevladinim i realnim sektorom.