Ministri Dautbegović i Nenadić na javnoj debati o uzrocima i borbi protiv maloljetničkog prijestupništva

„I počinioci i žrtve vršnjačkog nasilja i maloljetničkog prijestupništva su naša djeca – spriječimo vršnjačko nasilje i maloljetničko prijestupništvo“ bio je radni naziv XII Javne debate koja je danas održana u organizaciji Centra za kulturu dijeloga. Pozivi na učešće u debati otišli su na brojne adrese, od institucija države na svim nivoima vlasti,institucijama socijalne i zdravstvene zaštite, nevladinom sektoru,sindikatima,ambasadama,udruženjima direktora, pedagoga, roditeljama i medijima.
Pismom podrške principu dijaloga, te radu vladinih i nevladinih institucija koji na različite načine tretiraju problem vršnjačkog nasilja skupu se obratio premijer Elmedin Konaković:
„Prevencija je jedan od ključnih i najučinkovitijih načina borbe protiv nasilja u zajednici, a Centar za kulturu dijaloga je organizacija koja upravo radi tako, na principu dijaloga koji se istovremeno i u ‚kriznim‘ situacijama koristi kao važan alat u rješavanju problema. Kao premijer Kantona Sarajevo, ali i kao čovjek koji se uvijek zalaže za pravdu i pravednost, želim i sada dati punu podršku svim naporima da se zajednički dođe do rješavanja problema koji se tiču naše djece.‘Djeca su naša budućnost‘ ne smije biti samo puka fraza. Uvijek ću se zalagati da naša djeca imaju bolju i ljepšu sadašnjost i budućnost“, kaže se u pismu podrške premijera Konakovića.
Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Amela Dautbegović i ministar pravde i uprave Mario Nenadić su na ovom skupu predstavljali Vladu KS, koji su se uz predstavnike kantonalnih javnih ustanova socijalne zaštite osvrnuli na dosadašnju realizaciju već postojećih programa i akcionih planova koji tretiraju ovaj problem.
„Pitanje maloljetničkog prijestupništva je kompleksno pitanje i zato mora biti tretirano i rješavano zajednički, uključivanjem u proces svih aktera, od roditelja, škola, institucija socijalne zaštite, zakonodavstva. Ne nedostaje nama dokumenata i planova, na papiru je dosta toga već uređeno. Treba da svi jače radimo i djelujemo na terenu, ja ću zaista tako raditi“, poručila je ministrica Dautbegović uz poziv svima da prate rezultate tog rada, te da će oni biti dostupni i vrlo mjerljivi.
Iz uvodnih i brojnih izlaganja prisutnih sa današnje debate sumirani su i podržani zaključci, a prvi među njima je ohrabrivanje i razbijanje straha kod svih koji trpe nasilje i prijavljivanje takvih slučajeva i iskustava. To se odnosi i na zdravstvene ustanove koje kada na licu mjesta prepoznaju posljedice nasilja i zlostavljanja, iste moraju prijaviti.Upošljavanje većeg broja pedagoga i socijalnih psihologa, ukidanje rada na određeno vrijeme nastavnika, vraćanje funkcije prosvjetno - pedagoškim zavodima, upoznavanje djece sa procedurama prijave nasilja, izmjena zakonske regulative u smislu kažnjavanja mlađih maloljetnika kao i roditelja onih koji vrše nasilje, sve su to prihvaćeni zaključci sa današnje javne debate koja je tretirala probleme i načine prevazilaženja vršnjačkog nasilja i maloljetničkog prijestupništva.