Komemorativnom sjednicom obilježen Dan sjećanja na sve poginule građane Sarajeva: Bez obilježavanja datuma stradanja naših sugrađana nemamo budućnosti

U povodu obilježavanja 5.februara, Dana sjećanja na sve poginule građane Sarajeva u periodu 1992-1995. godine, i 22. godišnjice stradanja građana Sarajeva na pijaci Markale, danas je održana zajednička komemorativna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća Sarajeva i općinskih vijeća na području KS u Narodnom pozorištu.

Sjednicu je otvorila Ana Babić, predsjedateljica Skupštine KS, koja je pozvala prisutne da učenjem Fatihe i minutom šutnje odaju počast hiljadama ubijenih Sarajlija, nakon čega je podsjetila da je Skupština 2007. godine donijela odluku da se 5. februar proglasi Danom sjećanja na sve stradale građane tokom perioda 1992-1995.

Na današnji dan, 5. februara 1994.godine od minobacačke granate ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske poginulo je 68 civila, a 144 ih je teže i lakše ranjeno.

Novinar i publicist Avdo Huseinović u dva videopriloga je približio prisutnima kako je tekla priprema opsade Sarajeva i samo izvršenje planetarnog zločina nad djecom u opkoljenom Sarajevu.

U izjavi za medije Huseinović je govorio o važnom segmentu opsade Sarajeva, a to je 'kultura' nekažnjivosti zločina nad hiljadama ubijenih i desecima hiljada ranjenih građana Sarajeva tokom opsade, s posebnim osvrtom na oficire koji su činili zločine i koji još nisu procesuirani.

Naglasio je da s pravosnažnim presudama komandantima Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske, u Haagu, priča o kažnjavanju zločina u Sarajevu završena.

Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković, kazao je kako je današnji dan, dan opomene i sjećanja.

„Sjećamo se svi onih koji su braneći BiH i Sarajevo tokom agresije dali svoje živote i onih koji su nevini stradali. Zbog načina na koji je agresor vodio borbe u BiH, veliki broj civila je izgubio život. Ono što je značajno vezano za današnji dan jeste to što vidim da je veliki broj ljudi svjestan da bez obilježavanja ovih značajnih datuma i sjećanja nemamo budućnost. Drago mi je što u ovom prostoru vidim veliki broj naše djece. Činjenica je da istinu moramo prenositi s koljena na koljeno jer mladi moraju učiti istinu o našoj istoriji“, poručio je Konaković.

Gadonačelnik Sarajeva Ivo Komšić kaže da svake godine ovo svima teško pada, te da svako ima neki osobni odnos prema tome. Prisjeća se da je desetak minuta prije pada granate prošao Markalama i krenuo u Predsjedništvo BiH, gdje se održavao koncert gudačkog kvarteta posvećen Suadi Dilberović i Olgi Sučić.

„Za 10 minuta sam izbjegao tu tragediju. Niko ne može utješiti roditelje i porodice koji su izgubili svoje najbliže. Naša je dužnost da svake godine to obilježimo. To je rezultat agresije koja je izvršena na ovaj grad i velike opsade koja je trajala više od 1.400 dana. Slušali smo koncert kvarteta Dževada Šabanagića, a sirene hitne pomoći su vozile mrtve i ranjene pored zgrade Predsjedništva do bolnice. To je strašan osjećaj koji se vrati svake godine“, kazao je on.

Za predsjedateljicu Anu Babić je također ovo tužan i potresan dan, a pogotovu za one koji su proveli rat u Sarajevu, odjednom se sva sjećanja vrate.

„Svi smo mi sudionici te priče. Ovo je datum koji zbilja ne smijemo zaboraviti. Moramo ga upečatljivo prezentirati našim građanima i mladima da se ovo zlo nikada ne zaboravi“, istakla je predsjedateljica Babić.

Potcrtala je kako treba svima oprostiti, zločincima treba oprostiti njihova zlodjela, ali bit će vrijeme kada će odgovarati, ako ne na ovom onda na onom drugom svijetu za svoja zlodjela koja su učinjena ovom narodu, djeci i onima koji su se tek namjeravali boriti za život. Oprostiti da, ali nikad ne zaboraviti.

Nakon komemorativne sjednice brojne delegacije i građani položili su danas cvijeće i vijence u spomen na žrtve koje su stradale tog kobnog 5.februara 1994.godine. Ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selima Kovač, lbro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić.

Prisutnima na Markalama se obratila i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Amela Dautbegović.

"Ovdje smo se danas okupili zbog građana i naše djece jer nećemo i ne smijemo zaboraviti monstruozne zločine nad građanima Sarajeva koji su ubijani svak dan nastojeći samo da prežive, u redovima za vodu, u redovima za hljeb, tokom dženaza, dječije igre i sankanja, u školskim klupama“, prisjetila se ministrica Dautbegović, te poručila zaboravnim da ne zaborave, budućim generacijama da se nauče, a onima koji su spremni halaliti da im bude opomena.

Predsjednica Udruženja civilnih žrtava rata Senida Karović kazala je kako su razaranje grada Sarajeva i opsada trajno obilježili živote svih građana.

"Pijaca Markale je bila simbol ponosa i borbe, a danas je simbol sjećanja. Stanovnici su bili stalna meta snajpera i granata, a oni su imali samo jedan cilj - da prežive dan. Nemojte zaboraviti. Ne dajte da zaborav prekrije naše mrtve jer su oni utkani u temelje naše države", kazala je Karović, dodavši kako oprosta nema za nalogodavce i počinoce strašnih zločina koji su se dogodili u Sarajevu i cijeloj BiH.