U okviru „Dječije nedjelje“: Održan okrugli sto o temi „Multidisciplinarni pristup u prevenciji i zaštiti od nasilja nad djecom u Kantonu Sarajevo“

U organizaciji Fondacije lokalne demokratije danas je održan okrugli sto o temi „Multidisciplinarni pristup u prevenciji i zaštiti od nasilja nad djecom u Kantonu Sarajevo“, u okviru obilježavanja „Dječije nedjelje“, i uz podršku Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS.

„Prema posljednjim podacima kojima raspolaže Ministarstvo unutrašnjih poslova, broj krivičnih djela nasilja u porodici na području Kantona Sarajevo je smanjen“, istakao je u svom uvodnom obraćanju predstavnik MUP-a KS Irfan Nefić te naglasio kako uposlenici u ovom organu uprave od 2003. godine kontinuirano rade na provođenju zakona koji se tiču ove problematike.

Konkretne aktivnosti Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS, ovom prilikom, navela je ministrica Karolina Karačić:

„Naše je ministarstvo zajedno sa Fondacijom lokalne demokratije osiguralo smještaj djece i žena koji su izloženi nasilju u porodici u Sigurnu kuću, sufinansira smještaj žrtava nasilja u podstanarskom smještaju te u pogledu zapošljavanja pomaže ženama – žrtvama nasilja da se zaposle“.

O prepoznavanju žrtava porodičnog nasilja, ministrica zdravstva KS Emira Tanović – Mikulec je kazala kako u oblasti zdravstva postoje određeni protokoli prema kojima se postupa kao i propisane matrice koje omogućavaju prepoznavanje nasilja te određeni markeri prema kojima ljekar tokom pregleda može prepoznati radi li se o fizičkom, psihičkom ili seksualnom nasilju.

„Već 10 godina ministarstava iz KS u saradnji sa Fondacijom lokalne demokratije utiču na podizanje svijesti među našim stanovništvom govoreći i radeći na ovom problemu, pri čemu provode određene politike za prevenciju ove vrsta nasilja koristeći interdisciplinarni stručni pristup“, kazala je ministrica Tanović – Mikulec.

Na okruglom stolu je i šefica Odjeljenja za zaštitu porodice sa djecom i zaštitu civilnih žrtava rata kantonalnog ministarstva Azra Mulaomerović, a u svojstvu članice Koordinacionog tijela za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u porodici prezentirala rezultate 10-godišnjeg rada ovog tijela u Kantonu Sarajevo.

„U novembru 2005. godine formirano je Koordinaciono tijelo za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u porodici u čiji sastav su ušli predstavnici Fondacije lokalne demokratije i resornih kantonalnih ministarstava. U toku njegovog rada i postojanja, uspostavljen je sistem prevencije i zaštite od nasilja na osnovu spola u KS-u koji predstavlja najuspješniji model multidisciplinarnog pristupa kroz saradnju vladinog i nevladinog sektora na području cijele BiH i kao takav je prepoznat od drugih lokalnih zajednica, institucija i međunarodnih donatora. Između ostalog, povećan je stepen opšte informiranosti o ovom problemu, učinjena je djelotvornijom pomoć i zaštita žrtava nasilja, nasilnici su podložni svestranijem institucionalnom tretmanu, usavršeni su stručnjaci za ovu oblast, a intenzivno se lobira za izmjene i donošenje novih zakona koji će olakšati prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u porodici“, navela je između ostalog Mulaomerović.

Prema riječima izvršne direktorice Fondacija lokalne demokratije Jasmine Mujezinović, fondacija u okviru programa zaštite žrtava nasilja u porodici vodi Sklonište za žene i djecu - Sigurnu kuću za Kanton Sarajevo, SOS telefon broj 222-000 za prijavu nasilja koji je u funkciji 24 sata i Centar za besplatnu pravnu pomoć.